TEK-näytöksiä 1952–2014

Turun Elokuvakerho on Suomen vanhin yhtäjaksoisesti toiminut Elokuvakerho. Kerho on perustettu vuonna 1952. Elokuvakerhon toimintaan on jo pitkään kuulunut kaksi vuosittaista elokuvasarjaa sekä erinäisiä yksittäisiä elokuvatapahtumia kuten Brinkkalan pihalla elo-syyskuussa järjestettävät ulkoilmanäytökset.


http://i.ytimg.com/vi/K0DjiMB3law/hqdefault.jpg


Näytöksiä aikaisemmilta vuosilta:

2014
Syyssarja:
21.10. Kristina Lindström & Maud Nycander: Palme (2012; yhteistyössä Ruotsin Suurlähetystön kanssa)
9.12. Eric Rohmer: Yöni Maudin kanssa (1969)
11.11. Jean Cocteau: Orfeus (1950)

Territorial Cooperation Film Festival:
19.9. Jaak Kilmi: Disko ja ydinsota (2009)
20.9. Abdellatif Kechiche: The Secret of the Grain (2007)
20.9. Emanuele Crialese: Terraferma (2011)
20.9. Danis Tanovic: No Man’s Land (2002)
20.9. Ken Loach: Looking for Eric (2009)
21.9. Fatih Akin: Head-On (2004)
21.9. Susanne Bier: In a Better World (2010)

21.9. Aki Kaurismäki, Pedro Costa, Victor Erice & Manoel de Oliveira: Centro historico (2012)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
21.8. Buster Keaton & Clyde Bruckmann: Kenraali (1925)
28.8. Mike Hodges: Flash Gordon (1980)
4.9. Richard Rush: Hell's Angels on Wheels (1967)

Kevätsarja:
13.4. Martin Persiel: This Ain’t California (2012; yhteistyössä Goethe-instituutin ja Varsinais-Suomen Elokuvakeskuksen kanssa)

13.4. Jan Ole Gerster: Oh Boy (2012; yhteistyössä Goethe-instituutin ja Varsinais-Suomen Elokuvakeskuksen kanssa)

20.4. Margarethe von Trotta: Hannah Arendt (2012)
27.4. Herk Harvey: Helvetilliset (Carnival of Souls, 1962)

4.5. Orson Welles, David Eady, George More O’Ferrall & Wendy Toye: Kolme murhaa (Three Cases of Murder, 1955)
4.5. Karel Zeman: Salaisuuksien saari (Vynález zkázy, 1958)

2013
Syyssarja:

5.11. Jean Renoirin French Cancan (1954; yhteistyössä Institut Français de Finlanden ja Varsinais-Suomen Elokuvakeskuksen kanssa)

12.11. Verenhimoinen Dracula (1970; Jesús "Jess" Francon muistonäytös)

19.11. Karel Zeman: Paroni Münchausenin seikkailut (1961)
19.11. Vera Chytilován: Tuhatkaunokit (1966)


Territorial Cooperation Film Festival:
20.9. Wolfgang Becker: Goodbye Lenin (2003)
21.9. Fernando León de Aranoa: Amador (2010)
21.9. Jonas Mekas: Reminiscences of a Journey to Lithuania (1972)
21.9. Gabriel Axel: Ranskalainen illallinen (1987)
21.9. Emir Kusturica: Musta kissa valkoinen kissa (1998)
22.9. Theo Angelopoulos: Ikuisuus ja päivä (1998)
22.9. Costa-Gavras: Eden is West (2009)
22.9. Aki Kaurismäki: Le Havre (2011)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
22.8. Benjamin Christensen: Häxan (1922; versio 1968)
29.8. ”Oudoimmat lyhytelokuvat: Jack Stevensonin arkistojen aarteita”. (Mystery of the Leaping Fish (ohj. Christy Cabanne & John Emerson, 1916); The Life and Death of 9413 – a Hollywood Extra (ohj. Robert Florey & Slavko Vorkapich, 1928); Siamese Twin Pinheads (ohj. Curt McDowell, 1972); Der Elvis (ohj. Jon Moritsugu, 1986))
3.9. Edgar G. Ulmer: Detour (1945)

Kevätsarja:
16.4. Andrew Dominikin: Killing Them Softly (2012)
23.4. William Friedkin: Killer Joe (2011)


2012
Turun elokuvakerhon 60-vuotisjuhlasarja:
23.10. Gaspar Noé: Yksin kaikkia vastaan (1998)
30.10. Jim Jarmusch: Dead Man (1995)
6.11. Andrea Arnold: Humiseva Harju (2011)
13.11. Kenneth Angerin lyhytelokuvia: Scorpio Rising (1963), Inauguration of the Pleasure Dome (1954) & The Man We Want to Hang (2002).

Yhteistyössä IIK-kauhuelokuvafestivaalin kanssa:
6.11. George McCowan: Frogs (1971)
13.11. William Fruet: Death Weekend (1976)

Halloween-näytös yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
3.11. Stanley Kubrick: Hohto (1980)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
22.8. Warner Bros-animaatioelokuvia
29.8. Charles Chaplin: Kultakuume (1925)
5.9. Bob Gaffney: Frankenstein Meets the Space Monster (1965)

2011
Syyssarja:
3.11. Mihail Kalatozov: Älä odota kirjettäni (1959)
10.11. Rodrigo Cortés: Buried (2010)
17.11. Darren Aronofsky: Black Swan (2010)
1.12. Lars von Trier: Melancholia (2011)
8.12. Susanne Bier: Häiden jälkeen (2006)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
24.8. Roy Ward Baker: And Now the Screaming Starts (1973)
31.8. Joy Batchelor & John Halas: Animal Farm (1954)
7.9. Mihail Karjukov, Aleksander Kozyr & Francis Ford Coppola: Battle Beyond the Sun (1959; 1962 US Version)

Kevätsarja:
12.4. Elem Klimov: Agonia (1985)
19.4. Michael Winterbottom: Killer Inside Me (2010)
26.4. Werner Herzogin dokumentteja: Land des Schweigens und der Dunkelheit (1971), Bells from the Deep: Faith and Superstition in Russia (1993) & God's Angry Man (1981) (yhteistyössä Goethe-instituutin kanssa)
26.4. Robert Aldrich: Kiss me deadly (1955)
10.5. Gaspar Noé: Enter the Void – Director’s Cut (2009)

2010
Yhteistyössä Kauhuelokuvafestivaali Hurmeen kanssa:
17.11. Charles Saunders & W. Lee Wilder: Man Without a Body (1957)

Halloween-näytöksiä yhteistyössä Turun Kirjakahvilan kanssa:
29.10. Basil Dearden, Alberto Cavalcanti, Robert Hamer & Charles Crichton: Dead of Night (1945)
30.10. Mario Bava: Hatchet for a Honeymoon (1970)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
18.8. Mario Bava: Blood and Black Lace (1964)
25.8. Konstantin Lopushanski: Kuolleen miehen kirjeet (1986)
1.9. John Hough: Dirty Marry Crazy Larry (1974)

Akira Kurosawan syntymän 100-vuotisjuhlasarja yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
23.3. Juopunut enkeli (alustus tietokirjailija Juri Nummelin), 1948
30.3. Seittien linna (alustus elokuvakriitikko Taneli Topelius), 1957
1.4. Punaparta (alustus tutkija Lauri Piispa), 1965
6.4. Dodeskaden (alustus dosentti Veijo Hietala), 1970
8.4. Madadayo (alustus tutkija Annamari Konttinen), 1993

Ystävänpäivän näytös yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
14.2. Tim Burton: Corpse Bride (2005)
2009
Domino to 18.00 Varjosarja, yhteistyössä Kinokoplan kanssa
5.2. Clouzot: Korppi
19.2. Godard: Hullu Pierrot
5.3. Melville: Ilmiantaja
19.3. Bresson: Taskuvaras
2.4. Demy: Aasinnahka

2008

2007
Kino Thalia ke 20.30
14.2. Malick: The New World
21.2. Tarkovski: Nostalgia
28.2. Jarmusch: Night on Earth
7.3. Carax: Levoton veri
14.3. Rivette: Mene, tiedä
21.3. Lau & Mak: Infernal Affairs
28.3. Scorsese: The Departed
4.4. Ozon: Hiekan peitossa

Kino Thalia ke 20.00
10.10. Jarmusch: Dead Man
17.10. Gondry: The Science of Sleep
24.10. Herzog: Grizzly Man
31.10. Vigo L'Atalante
7.11. Forster: Aidosti outoa
14.11. Girard: Glenn Gould – 32 lyhytelokuvaa
21.11. Jarmusch: Loputon loma
28.11. Rivette: La belle noiseuse

2006
Kino Thalia ke
15.2. Bertolucci: Viimeinen tango Pariisissa
22.2. Wong: Neonpyhimys
1.3. Zvjagintsev: Isän paluu
8.3. Jarmusch: Down by Law
15.3. Braff: Garden State
22.3. Jarman: Wittgenstein
29.3. Powell: Peeping Tom
5.4. Kaurismäki: Arvottomat

Kino Thalia ke 20.30
27.9. Ceylan: Climates
4.10. Wong: In the Mood for Love
11.10. Buñuel: Kamarineidon päiväkirja
18.10. Malle: Virvatuli
25.10. Anderson: Steve Zissoun vedenalainen maailma
1.11. Pialat: Van Gogh
8.11. Jarmusch: Mystery Train
15.11. Ramsay: Morvern Callar

2005
Kino Thalia la
12.2. Tarkovski: Ei paluuta
19.2. Murnau: Viimeinen mies
26.2. Fassbinder: Lili Marleen
5.3. Suomalaisen elokuvan festivaalin ennakkonäytös (?)
12.3. von Sternberg: Sininen enkeli
19.3. Szabó: Bizalom
26.3. Becker: Rakastajatar
2.4. Horne: Kaksi kulkuria

2004
7.2. Kurosawa Dersu Uzala
14.2. Moore: Bowling for Columbine
21.2. Carrera: Isä Amaron rikos
28.2. Szabó: Isän varjossa
6.3. Makhmalbaf: Kandahar
13.3. Håfström: Pahuus
20.3. Tati: Riemuloma Rivieralla

2.10. Rossellini: Rooma avoin kaupunki
9.10. Lang: Tri Mabuse, ihmispeto
16.10. von Trotta: Sisarukset
23.10. De Palma: Verinen veitsi
30.10. Duvivier: Pepe le Moko
6.11. Fassbinder: Maria Braunin avioliitto
20.11. Forman: Vaaleaverikön rakkaus
27.11. Szabó: Mefisto

2003
1.2. Altman: Gosford Park
8.2. Ijäs: Haaveiden kehä
15.2. Forster: Monster's Ball
22.2. Hitchcock: Köysi
8.3. Haneke: Pianonopettaja
15.3. Eyre: Iris
22.3. Kaurismäki: Rikos ja rangaistus
29.3. Tykwer Heaven

2002
2.2. Coen & Coen: Voi veljet, missä lienet?
9.2. Lampela: Joki
16.2. Scola: Illallinen
9.3. Reynolds: The Ugly
23.2. Aronofsky: Unelmien sielunmessu
2.3. Campion: Holy Smoke
16.3. Leconte: Tyttö sillalla
23.3. Tarkovski: Nostalgia
14.4. Hanson: Wonder Boys
20.4. Herman: Suu messingillä
27.4. Dominik: Chopper
4.5. Jarva: Jäniksen vuosi

28.9. Ford: Wagon Master
& Kurkvaara: Kaupunki
5.10. Amenábar: The Others
12.10. Harvey: Helvetilliset
& Mäkinen: Vappu
19.10. Trần: Päivien kimallus
26.10. Olmi: Puukenkäpuu
2.11. Corsini: Roolipeli
8.11. (18.00) Tapiovaara: Varastettu kuolema
9.11. Zhang: Punainen pelto
16.11. Nolan: Memento
23.11. Manchevski: Ennen sadetta
30.11. Clark: Bully
7.12. Halonen: Aleksis Kiven elämä
14.12. Kormákur: 101 Reykjavik

2001
3.2. Chávarri: Tango kahdelle
10.2. Peirce: Boys Don't Cry
17.2. Forman: Man on the Moon
24.2. Kusturica: Musta kissa valkoinen kissa
3.3. Tykwer: Juokse Lola
10.3. Tavernier: Tänään se alkaa
17.3. Lee: Summer of Sam
24.3. Kubrick: Eyes Wide Shut
31.3. Solondz: Onni

22.9. Fares: Jalla jalla
29.9. Ayouch: Casablancan katupojat
6.10. von Trier: Dancer in the Dark
13.10. Saura: Goya Bordeaux'ssa
20.10. Wenders: Million Dollar Hotel
27.10. Ullman: Uskoton
3.11. Lynch: Straight Story
10.11. Chahine: Kohtalo
17.11. Kirjavainen: Ken tulta pyytää
24.11. Moodysson: Kimpassa

2000
Domino la 16.00
5.2. Vinterberg: Juhlat
12.2. Soderbergh: Mieletön juttu
19.2. Breillat: Romance
26.2. Malick: Veteen piirretty viiva
4.3. Duras: India Song
11.3. Tucker: Hilary & Jackie

Domino la 8.4.
21.00 Russell: Muutostiloja
23.00 Scott: Blade Runner – the Director's Cut
01.15 Lucas: Star Wars: episodi 1 – pimeä uhka

1999
Domino la 16.00
6.2. Stone: U-käännös helvettiin
13.2. Suo: Shall We Dance?
20.2. Allen: Harry pala palalta
27.2. Hill: Foxy Brown
6.3. Scola: Rumat, likaiset ja ilkeät
13.3. Berliner: Ruusuinen elämäni
20.3. Duncan: Children of the Revolution
27.3. Kieslowski: Arpi
10.4. Honkasalo: Atman
17.4. Curtis-Hall: Gridlock'd
24.4. Gilbert: Wilde
1.5. Spiers: Spice World

Domino la 16.00
25.9. Coen: Big Lebowski
2.10. Sverák: Kolja
9.10. Wenders: Väkivallan loppu
16.10. Mamet: Espanjalainen vanki
23.10. Duvall: Apostoli
30.10. Almodóvar: Lihan värinä
6.11. Kitano: Hana bi – tulikukkia
13.11. Özpetek: Hamam
20.11. Veysset: Sataako jouluksi lunta?
27.11. Godard: Keskipäivän aave
4.12. Gray: Pikku Odessa
11.12. Jarva: Loma

1998
Domino la 16.00
31.1. Schrader: Touch – kosketus
7.2. von Trier: Breaking the Waves
14.2. Yim: Päivä, jolloin aurinko kylmeni
21.2. Klapisch: Kissa kateissa
28.2. Wachowski & Wachowski: Bound
7.3. Draskovic: Vukovar poste restante
14.3. Winterbottom: Jude
21.3. Tucci & Scott: Big Night
29.3. Erice: Unelma valosta
4.4. Kaurismäki: Hamlet liikemaailmassa
18.4. Lynch: Lost Highway
25.4. Almodóvar: Matador

Domino la 16.00
26.9. Hanson: L.A. Confidential
3.10. Medem: Tierra
10.10. Assayas: Irma Vep
17.10. Leigh: Career Girls – uranaisia
24.10. Thornton: Sling Blade
31.10. Schnabel: Basquiat
7.11. Sayles: Lone Star
14.11. Hitchcock: Psyko
21.11. Refn: Pusher
28.11. Hartley: Flirt
5.12. Winterbottom: Tervetuloa Sarajevoon
12.12. Lee: Jäämyrsky

1997
Domino la 16.00
25.1. Fincher: Seitsemän
1.2. Radford: Il Postino
8.2. Kusturica: Underground
15.2. Kassovitz: Viha
22.2. Penn: Emily on poissa
1.3. Amelio: L'America
8.3. Gilliam: 12 apinaa
15.3. Hampton: Carrington
22.3. Zhang: Elämänkaari
5.4. Chéreau: Kuningatar Margot
12.4. Saura: Flamenco
19.4. Singer: Epäillyt

Domino la 16.00
20.9. Cronenberg: Crash
27.9. Leigh: Salaisuuksia ja valheita
4.10. Chabrol: Kiveen kirjoitettu
11.10. Pacino: Looking for Richard
18.10. Tornatore: Tähdentekijä
1.11. Ridley: Lapsuuden loppu
8.11. Tapiovaara: Varastettu kuolema
15.11. Greenaway: Pillow Book
22.11. Widerberg: Jo joutui armas aika
29.11. Burns: Se ainoa oikea
6.12. Rymer: Angel Baby – enkelin lapsi
13.12. Campion: Naisen muotokuva

1996
Domino la 16.00
27.1. Coen: Coenin veljesten valtapeli
3.2. Wood, Jr.: Plan 9 from Outer Space
& Ripatti: Vampira – about Sex, Death and Taxes
10.2. Rudolph: Equinox – kohtaaminen
17.2. Kubrick: Kellopeliappelsiini
24.2. Newell: Elämän teatteri
2.3. Schroeder: Koston suudelma
9.3. Polanski: Katkera kuu
16.3. Miller: Säestäjä
23.3. Frankenheimer: Mantsurian kandidaatti
30.3. Loach: Ladybird, Ladybird
20.4. Hackford: Dolores Claiborne
27.4. To: Heroic Trio

Domino la 16.00
21.9. Scorsese: Casino
5.10. Linklater: Rakkautta ennen aamua
12.10. Jackson: Heavenly Creatures
19.10. Wang: Smoke
26.10. Dörrie: Kukaan ei rakasta minua
2.11. Wong: Chunking Express
9.11. Van Sant: Hinnalla millä hyvänsä
16.11. Smith: Clerks – tiskirotat
23.11. Lee: Clockers
30.11. Lelouch: Kurjat
7.12. Talalay: Tank Girl
14.12. Kaurismäki: Valehtelija
& Godard: Viimeiseen hengenvetoon

1995
Domino la 16.00
28.1. Fleming: Tuulen viemää
4.2. Kusturica: Arizona Dream
11.2. Curtiz: Casablanca
18.2. Ephron: Uneton Seattlessa
25.2. Campion: Piano
4.3. Davies: Päivä painuu mailleen
11.3. Collard: Villit yöt
18.3. Wellington: I Love a Man in Uniform: tappava rooli
25.3. Bigelow: Kylmää terästä
1.4. Girard: Glenn Gould – 32 lyhytelokuvaa
22.4. De Niro: A Bronx Tale – jäähyväiset kummisedälle
29.4. Scott: True Romance

Domino la 16.00
23.9. Tarantino: Pulp Fiction – tarinoita väkivallasta
30.9. Elliott: Priscilla – aavikon kuningatar
7.10. Badham: Saturday Night Fever
14.10. Manchevski: Ennen sadetta
28.10. Redford: Quiz Show – tupla ja kuitti
4.11. Lee: Hääjuhla
11.11. Ouedraogo: Samba Traorén lyhyt onni
18.11. Softley: Backbeat
25.11. Arau: Suklaata iholla
2.12. Almodóvar: Kika
9.12. de Heer: Bad Boy Bubby
16.12. von Garnier: Unelmatreffit

1994
Domino la 16.00
22.1. Carax: Pont-Neufin rakastavaiset
29.1. Scorsese: Cape Fear
5.2. Allen: Miehiä ja vaimoja
12.2. Pohjola: P(l)ain Truth
& Jordan: The Crying Game
19.2. Potter: Orlando
26.2. Ivory: Mr. and Mrs. Bridge
5.3. Kalin: Swoon
12.3. Stone: JFK – avoin tapaus
19.3. Schrader: Muukalaisia Venetsiassa
26.3. Jarman: Edward II
2.4. Lee: Malcolm X
16.4. Luhrman: Strictly Ballroom – kielletyt askeleet
23.4. Olsson: Akvaariorakkaus

Domino la 16.00
17.9. Scorsese: Viattomuuden aika
24.9. Avnet: Paistetut vihreät tomaatit
1.10. Rodriguez: El Mariachi
8.10. Cronenberg: M. Butterfly
15.10. Coppola: Bram Stokerin Dracula
22.10. Wang: Ilon ja onnen tarinat
29.10. Cox: Highway Patrol Man
5.11. Hartley: Simple Men
12.11. Sautet: Tunteeton sydän
19.11. Leigh: Naked
26.11. Lauzon: Leolo
3.12. Olsson: M.A. Numminen Sings Wittgenstein
& Jarman: Wittgenstein

1993
Domino la 16.00
30.1. Burton: Saksikäsi Edward
6.2. Scorsese: Kristuksen viimeinen kiusaus
13.2. Besson: Tyttö nimeltä Nikita
20.2. Singleton: Kulman kundit
27.2. Adlon: Rosalie lähtee ostoksille
6.3. Hartley: Luota minuun
13.3. Cavalier: Thérèse
20.3. Serreau: Äiti sängyssäsi on valkoinen mies
27.3. Coen & Coen: Barton Fink
3.4. Mamet: Murharyhmä
17.4. Bigelow: Myrskyn ratsastajat
24.4. McLeod: Neljä nolattua neroa

Domino pe 22.00, yösarja
5.3. Halonen: Takaisin Ryssiin
12.3. Spheeris: Suburbia
19.3. McTiernan: Die Hard – vain kuolleen ruumiini yli
26.3. Raimi: Darkman – yön valtias

Domino la 16.00
18.9. Jarmusch: Night on Earth
25.9. Leone: Hyvät, pahat ja rumat
2.10. Greenaway: Arkkitehdin vatsa
9.10. Wise: West Side Story
16.10. Amiel: Julia ja käsikirjoittaja
23.10. Rockwell: In the Soup
30.10. Soderbergh: Seksiä, valheita ja videonauhaa
13.11. Hillcoat: Ghosts... of the Civil Dead
20.11. Doillon: Pikku rikollinen
27.11. Cameron: Terminator 2 – tuomion päivä
4.12. René: Ikuinen ystävyys
11.12. Raimi: Darkman

1992
Domino la 16.00
25.1. Greenaway: Kokki, varas, vaimo ja rakastaja
1.2. Lubitsch: Kauppa kulman takana
8.2. Jarmuch: Mystery Train
15.2. Lee: Mo' Better Blues
22.2. Kieslowski: Lyhyt elokuva tappamisesta
29.2. Beineix: Roselyne ja leijonat
7.3. Sheridan: Minun elämäni
14.3. Stone: Wall Street – rahan ja vallan katu
21.3. Polanski: Rosemaryn painajainen
28.3. Allen: Toinen nainen
11.4. Chen: Lasten kuningas
25.4. Gilbert: Shirley Valentine

Domino la 16.00
19.9. Kazan: Kuumetta veressä
26.9. Lee: Jungle Fever
3.10. Cronenberg: Alaston lounas
10.10. Waters: Cry-Baby
17.10. Tapaninen: Iskelmäprinssi
24.10. Parker: The Commitments
31.10: Kieslowski: Veronikan kaksoiselämä
7.11. Campion: Sweetie
14.11. Menzel: Kuin leivoset langalla
21.11. Rappeneau: Cyrano de Bergerac
28.11. Wenders: Wim Wendersin tyylikirja
5.12. Zhang & Yang: Ju Dou – kielletty rakkaus
12.12. Verhoeven: Total Recall

1991
Domino la 16.00
28.9. Lynch: Villi sydän
5.10. Tsui: Peking Opera Blues
12.10. Kubrick: Full Metal Jacket
19.10. Rogozkin: Vartijat
26.10. Scorsese: Kuin raivo härkä
2.11. Sayles: Lahjotut
9.11. de Oliveira: Kannibaalit
16.11. Moore: Roger ja minä
23.11. Nair: Salaam Bombay!
30.11. Comerford: Reefer ja malli
7.12. von Sternberg: Sininen enkeli
14.12. Reiner: Kun Harry tapasi Sallyn...

1990
Domino la 16.00
3.2. Stone: Salvador
10.2. (14.30) Lean: Tohtori Zhivago
17.2. Frankeheimer: Mantsurian kandidaatti
24.2. Wilder: Yks', kaks', kolme
3.3. (15.30) Spielberg: Auringon valtakunta
10.3. Reiner: Prinsessan ryöstö
17.3. Trueba: Viattomuuden aika
24.3. Malmros: Tiedon puu
31.3. Loach: Fatherland
7.4. Leland: Onnea etsimässä
21.4. Chen: Keltainen maa
28.4. Coen: Blood Simple

Domino la 16.00
22.9. Lynch: Blue Velvet – ja sinisempi oli yö
29.9. Almodóvar: Naisia hermoromahduksen partaalla
6.10. Rohmer: Ystävättäreni poikaystävä
13.10. Lee: Do the Right Thing – kuuma päivä
20.10. Allen: Hannah ja sisaret
3.11. Berri: Katkeruuden lähde
10.11. Adlon: Bagdad Café
17.11. Axel: Ranskalainen illallinen
24.11. Blier: Iltapuku
1.12. Scorsese: Illasta aamuun
8.12. Lubitsch: Siniparran 8. vaimo
15.12. Miller: Mad Max II – Asfalttisoturi

1989
Domino 17.00, eläkeläisten sarja
30.1. Capra: tapahtuipa eräänä yönä
20.2. Blomberg: Valkoinen peura
20.3. Orko: Jääkärin morsian
17.4. Sturges: Lady Eve

Domino la 16.00
23.9. Allen: Radio Days
30.9. Welles: Pahan kosketus
7.10. Beineix: Betty Blue
14.10. Carax: Levoton veri
21.10. Besson: Suuri sininen
4.11. Almodóvar: Matador
11.11. Coen: Arizona Baby
18.11. Jarmusch: Down by Law
25.11. Rudolph: Kuumaveriset
2.12. Antonioni: Ammatti reportteri
9.12. Hughes & Monty Python: Monty Python – elämän tarkoitus
16.12. Leone: Huuliharppukostaja

Domino ma 17.00, eläkeläisten sarja
16.10 Vaala: "Minäkö isä!"
6.11. Kassila: Ihmiselon ihanuus ja kurjuus
20.11. Rydell: Kultalampi
4.12. Laine: Tuntematon sotilas

1988
Domino la 16.00
23.1. Rohmer: Täysikuu Pariisissa
30.1. Bergman: Neidonlähde
6.2. (17.00) Kurosawa: Ran
13.2. Leone: Once Upon a Time in America – Suuri gangsterisota
20.2. Altman: Nashville
27.2. Scorsese: Taksikuski
5.3. Bertolucci: Fasisti
12.3. Kubrick: Lolita
19.3. von Stroheim: Queen Kelly
26.3. Cukor: Lemmenluokku
9.4. Tashlin: Vaarattomia vakoilijoita
16.4. Tarkovski: Andrei Rublev

Domino ma 17.00, Eläkeläisten sarja
25.1. Menzel: Tarkoin vartioidut junat
22.2 Yersin: Pienet seikkailut
21.3. Lubitsch: Kauppa kulman takana
11.4. Mann: Glenn Miller Story – Kuutamoserenadi

Domino su 13.00 (luultavasti 1988)
25.9. (12.00) Cimino: Portti ikuisuuteen
9.10. Sturges: Lady Eve
16.10. Malick: Julma maa
23.10. Penn: Missouri
30.10. Weir: Huviretki hirttopaikalle
13.11. Hitchcock: Linnut
20.11. Oshima: Poika
27.11. Kobayashi: Laskeva aurinko
4.12. Nishikawa: Erään rakkauden tarina
11.12. Bresson: Paholainen luultavasti

Domino ma 17.00, eläkeläisten sarja
17.10. Leminen: Kesäillan valssi
7.11. Leminen: Onnelliset
21.11. Unho: Kuisma ja Helinä
12.11. Leminen: Morsiusseppele

1987
Domino la 16.00
17.1. Allen: Zelig
24.1. Laurel & Hardy: Iloiset soittoniekat
31.1. Capra: Tapahtuipa eräänä yönä
7.2. Marx-veljekset: Neljä nolattua neroa
14.2. Monty Python: Brianin elämä
21.2. Forman: Palaa, palaa!
28.2. Nortimo: Rovaniemen markkinoilla
7.3. Makk: Toinen tie
14.3. Polanski: Veitsi vedessä
21.3. Carax: Boy Meets Girl
28.3. Dieterle: Notre Damen kellonsoittaja
4.4. Malick: Onnellisten aika
11.4. Saura: Carmen

Domino su 14.00
18.1. (13.30) Coppola: Cotton Club
25.1. Wenders: Hammett
1.2. Reggio: Koyaanisqatsi
8.2. Mann: The Glenn Miller Story
15.2. Ray: Pettävällä pohjalla
22.2. Ray: Katkera voitto
1.3. Ford: Keltainen nauha
8.3. Godard: Viimeiseen hengenvetoon
15.3. Rudolph: Ota minut – Choose Me
22.3. Camus: Maan hiljaiset
29.3. (13.45) Ozu: Kiertolaiset
5.4. Body: Koiran yölaulu
12.4. Reiner: Hei me rokataan

Domino la 16.00
19.9. Weir: Cars – Kun autot ottivat vallan
26.9. Hudson: Vapauden voitto
3.10. Eisenstein: Lokakuu
11.10 (su 16.00) Medvedkin: Onni
17.10. Kuleshov: Mr Westin ihmeelliset seikkailut bolshevikkien maassa
24.10. Renoir: Marseljeesi
& Renoirin haastattelu (?)
31.10. Saura: Korppi sylissä
7.11. Mazursky: Neukku New Yorkissa
14.11. Karmen: Granada, Granada, Granada
21.11. Gabor: Haljennut taivas
28.11. Radford: 1984
5.12. Leone: Maahan, senkin hölmö
12.12. Malle: Ilta Andrén kanssa

Domino su 14.00
20.9. (16.30) Oguri: Jokilaiva
27.9. Scorsese: Koomikkojen kuningas
4.10. Tashlin: Huoleton härkätaistelija
11.10 (18.00) Seidelman: Rakastan sinua, Manhattan
18.10. Jordan: Mona Lisa
25.10. Jarmusch: Muukalaisten paratiisi
1.11. Teague: Alligaattori
8.11. Rudolph: Tuntematon uhka
15.11. von Sternberg: Sininen enkeli
22.11. Ferrara: Armoton kaupunki
29.11. Sayles: Baby, It's You
6.12. Chytilová: Tuhatkaunokit
13.12. Borsos: Viimeinen puhelu

1986
Domino la 14.00
18.1. Allen: Muistelmia
25.1. (15.00) Tarkovski: Solaris
1.2. (13.30) Spielberg: Kolmannen asteen yhteys
8.2. Carpenter: The Thing – se jostakin
15.2. Sayles: Muukalainen Harlemissa
22.2. (13.30) Scott: Blade Runner
1.3. (13.30) Fellini: Laiva
8.3. (13.30) Fosse: Syke ei sammu
15.3. Scola: Tanssit
22.3. (13.00) Saura: Veren häät
& Vigo: Nolla käytöksessä
29.3. Ray: Nuori kapinallinen
5.4. Gothár: Myrskyn jälkeen
12.4. Seidelman: Rakasta minua, Manhattan
19.4. Fassbinder: Querelle

Domino la 14.00
13.9. Menzel: Tarkoin vartioidut junat
20.9. (11.30 & 15.00) Visconti: Tiikerikissa
27.9. Polanski: Umpikuja
4.10. Godard: Nainen on aina nainen
11.10. (11.30 & 15.00) Fellini: Ihana elämä
18.10. Resnais: Viime vuonna Marienbadissa
25.10. Forman: Hair
1.11. Lucas: American Graffiti
8.11. Pasolini: Teoreema
15.11. (11.00 & 14.30) de Antonio: Sian vuosi
& Millhouse – valkoinen komedia
22.11. Bergman: Persona
6.12. Peckinpah: Pat Garrett ja Billy the Kid
13.12. (11.00 & 14.30) Eustache: Äiti ja huora

1985
Domino la 14.00
19.1. Allen: Unikeko
26.1. Lang: Metropolis
2.2. Anderson: Britannia Hospital
9.2. (13.00) Kubrick: 2001 – avaruusseikkailu
16.2. (13.30) Tavernier: Katherine Mortenhoen ostettu kuolema
23.2. Cronenberg: Videodrome
2.3. Greenaway: Piirtäjän sopimus
9.3. Huston: Wise Blood
16.3. de Sica: Milanon ihme
23.3. Reed: Kolmas mies
30.3. (13.30) Scola: Mehän rakastimme toisiamme niin paljon
13.4. (13.30) Tanner: Messidor
20.4. (13.30) Lynch: Elefanttimies

Domino la 14.00
14.9. (13.30) Altman: Mitkä häät!
21.9. (12.00) Bergman: Kohtauksia eräästä avioliitosta
28.9. Becker: Hirsipuukatu
5.10. Cronenberg: Verenimijät
12.10. Scott: Alien – kahdeksas matkustaja
19.10. Weir: Huviretki hirttopaikalle
26.10. Sturges: Lady Eve
2.11. Rohmer: Ihana avioliitto
9.11. Szomjas: Lieviä ruumiinvammoja
16.11. Herzog: Nosferatu – yön valtias
23.11. Whale: Frankensteinin morsian
30.11. Bergman: Suden hetki
7.12. Harvey: Helvetilliset

Domino su 16.00 (luultavasti 1985)
15.9. Penn: Armottomat
22.9. (15.30) Vihan riivaama
29.9. (15.30) Kurosawa: Kagemusha – varjokenraali
6.10. Allen: Sota ja rakkaus
13.10. Marx-veljekset: Koiran keksit
20.10. Blier: Kylmät alkupalat
27.10. Bartel: Paistinpannumurhaajat
3.11. Tarkovski: Ei paluuta
10.11. Fassbinder: Kiinalainen ruletti
17.11. Autant-Lara: Paholainen ruumiissa
24.11. Arehn: Mies josta tuli miljonääri
1.12. Toback: Paljastus
8.12. Beineix: Diiva

1984
Domino la 14.00
21.1. Allen: Bananas
28.1. Herzog: Aguirre – jumalan viha
4.2. Alea: Viimeinen ehtoollinen
11.2. Beresford: Kunnian kentät
18.2. Saura: Elisa, elämäni
3.3. Tarkovski: Peili
10.3. Rademakers: Max Havelaar
17.3. Malick: Onnellisten aika
24.3. Penn: Bonnie ja Clyde
31.3. (Casino) Hopper: Easy Rider
7.4. (Casino) Kaurismäki: Arvottomat
14.4. Spielberg: Sugarland Express

Domino la 14.00 & 16.00
15.9. Allen: Kaikki mitä olet aina halunnut tietää seksistä, mutta et ole rohjennut kysyä
22.9. Rafelson: Postimies soittaa aina kahdesti
29.9. (12.30 & 15.30) Fellini: Casanova
6.10. Klein: Tuote: nainen
13.10. (13.30 & 16.00) Edwards: Victor / Victoria
20.10. Ferreri: Kaupungin kaunein tyttö
27.10. Godard-seminaari
3.11. (13.30 & 16.00) Polanski: Chinatown
10.11. Siegel: Tappajat
17.11. Petit: Sopimaton tehtävä naiselle
24.11. (12.20 & 15.30) Kurosawa: Taivas ja helvetti
1.12. De Palma: Blow Out
8.12. Tavernier: Auringonpimennys
15.12. Kaurismäki: Rikos ja rangaistus

1983
Domino la 16.00
22.1. Altman: Kolme naista
29.1. Breien: Aviovaimoja
5.2. Wilder: Kesäleski
12.2. Fellini: Naisten kaupunki
19.2. Chytilová: Jostakin muusta
26.2. Pudovkin: Äiti
12.3. (15.00) Olmi: Puukenkäpuu
19.3. Rosi: Kristus pysähtyi Eboliin
26.3. Taviani: Isäni, herrani
9.4. Scorsese: Sudenpesä
16.4. Bergman: Marionettien elämästä
23.4. Tati: Playtime

Domino su 16.00
5.6. Bergman: Viettelysten ilta
12.6. Seitsemäs sinetti
19.6. Bergman: Mansikkapaikka
3.7. Kuin kuvastimessa
10.7. Suden hetki

Domino la 16.00
17.9. Bergman: Taikahuilu
24.9. Taurog: Broadway Melody
1.10. Fassbinder: Lili Marleen
8.10. Kelly & Donen: Ilo irti
15.10. Scorsese: Last Waltz
22.10. Eisenstein: Aleksanteri Nevski
29.10. Kubrick: Barry Lyndon
12.11. Hitchcock: Vaarallinen romanssi
19.11. Partanen: Ramses ja unet
26.11. Herzog: Aguirre
3.12. Kobayashi: Kwaidan
10.12. Bral: Kadulla öisin

1982
Domino la 16.00
23.1. Bergman: Käärmeenmuna
30.1. Fassbinder: Maria Braunin avioliitto
6.2. Romm: Vuoden yhdeksän päivää
13.2. Gabor: Angi Vera
20.2. (15.30) Wajda: Marmorimies
27.2. Fassbinder ym.: Terrorin ja kauhun syksy
6.3. Juhlaelokuva (?)
13.3. (15.30) Dreyer: Gertrud
20.3. Pudovkin: Myrsky yli Aasian
27.3. (15.00) Fellini: Ihana elämä
3.4. Renoir: Pelin säännöt
17.4. Altman: Varkaita kuten me
24.4. Wenders: Amerikkalainen ystävä

Domino la 16.00
18.9. Chaplin: Kivääri olalle vie & Palkkapäivä & Susi lammasten vaatteissa
25.9. Kubrick: Tohtori Outolempi
2.10. Trumbo: Sotilaspoika
9.10. McCarey: Neljä naurettavaa naapuria
16.10. Kalatozov: Kurjet lentävät
23.10. Renoir: Suuri illuusio
30.10. Chaplin: Sirkus
13.11. Shengelaja: Pirosmani
20.11. Fosse: Lenny
27.11. Wilder: Fedora
4.12. Cassavetes: Ensi-ilta
11.12. Fellini: Orkesteriharjoitus

1981
Domino la 16.00
24.1. Bergman: Rakkauden oppitunti
31.1. Becker: Rakastajatar
7.2. Cukor: Lemmenloukku
14.2. Mihalkov-Kontshalovski: Balladi rakastavaisista
21.2. Visconti: Senso
28.2. Truffaut: Mies joka rakasti naisia
7.3. Kubrick: 2001 – avaruusseikkailu
14.3. (15.30) Tarkovski: Solaris
21.3. Cassavetes: Kiinalaisen kiristäjän murha
28.3. Herzog: Woyzeck – kidutettu
4.4. Reed: Kolmas mies
11.4. Rossellini: Rooma, avoin kaupunki

Domino la 16.00
19.9. Schlöndorff: Katharina Blumin menetetty maine
26.9. Altman: Pitkät jäähyväiset
3.10. (15.30) Wajda: Luvattu maa
10.10. Olivier: Rikhard III
17.10. Långbacka: Herra Puntila ja hänen renkinsä Matti
24.10. Lumet: Hevonen
7.11. Heifits: Ninen rannalta
14.11. von Sternberg: Sininen enkeli
21.11. Eisenstein: Lokakuu
28.11. Ford: Rio Grande
5.12. Hellman: Hän ampui ensin
12.12. Benton: Paha porukka

1980
Domino la 16.30
26.1. von Trotta: Katkera herääminen
2.2. Borowczyk: Blanche
9.2. Buñuel: Tämä intohimon hämärä kohde
16.2. (16.00) Cassavetes: Naisen parhaat vuodet
23.2. Bergman: Kuiskauksia ja huutoja
1.3. Oshima: Poika
8.3. (16.00) Kozintsev: Kuningas Lear
15.3. Fellini: Klovnit
22.3. Jarva: Yhden miehen sota
29.3. (16.15) Antonioni: Ammatti: reportteri
12.4. Tanner: Jonas
19.4. Rafelson: Vain unelmilla on siivet
Domino 16.00 (luultavasti 1980)
6.4. Griffith: Kansakunnan synty
13.4. Eisenstein: Panssarilaiva Potemkin
20.4. Dovzhenko: Maa
27.4. Buñuel: Andalusialainen koira
& Buñuel: Kulta-aika

Domino la 16.30
20.9. Keaton: Kenraali
27.9. Hitruk: Film, film, film
& Barnet: Tyttö ja hatturasia
4.10. Wood: Päivä kilpa-ajoissa
11.10. (16.15) Capra: Arsenikkia ja vanhoja pitsejä
18.10. Tati: Lystikäs kirjeenkantaja
25.10. Bergman: Kesäyön hymyilyä
8.11. (16.00) Kurosawa: Köyhän pikajuna
15.11. Ahrne: Niin lähellä, niin kaukana
22.11. Polanski: Veitsi vedessä
29.11. (16.15) Tanner: Messidor – seikkailu alkaa
6.12. (16.15) Jarva: Jäniksen vuosi
13.12. Bergman: Talven valoa

1979
Domino la 16.30
20.1. (16.15) Tanner: Hetki naisen elämässä
27.1. Wajda: Häät
3.2. Demy: Cherbourgin sateenvarjot
10.2. Forman: Vaaleaverikön rakkaus
24.2. Kozintsev: Don Quijote
3.3. Rohmer: Leijonan merkki
10.3. (16.15) Kazan: Viettelysten vaunu
17.3. Bergman: Persona – naisen naamio
31.3. Tsuhrai: Tyttö ja vanki
7.4. (16.15) Fellini: Fellinin Rooma
21.4. (16.00) Malle: Lacombe Lucien
28.4. Zinneman: Sheriffi

Domino la 16.30
15.9. (15.45) Altman: Nashville
22.9. Bertolucci: Fasisti
29.9. Buñuel: Vapauden aave
6.10. Fassbinder: Jenkkisotilas
13.10. Huston: Afrikan kuningatar
20.10. Polanski: Inho
27.10. Pudovkin: Pietarin viimeiset päivät
10.11. (16.15) Losey: Varjojen vanki
17.11. Pasolini: Pummi
24.11. Skolimowski: Muuri
1.12. (16.15) Tanner: Salamanteri
8.12. von Trotta: Katkera herääminen

1978
Domino la 16.30
28.1. Bresson: Suloinen nainen
4.2. Pudovkin: Äiti
11.2. Rosi: Susilauma
18.2. Heifits: Ainoa
25.2. Truffaut: Kesytön
4.3. Chytilová: Jostakin muusta
11.3. Kassila: Elokuu
18.3. Pabst: Kolmen pennin ooppera
1.4. Pontecorvo: Queimada
8.4. Fabri: Pieni karuselli
15.4. Lang: Rancho Notorious
22.4. Newman: Kehäkukkia

Domino la 16.30
16.9. Rohmer: O:n markiisitar
23.9. Bergman: Neidonlähde
30.9. Marx-veljekset: Ilta oopperassa
14.10. Goretta: Kutsut
21.10. Herzog: Stroszek – Bruno S:n tarina
28.10. Jancsó: Vapauden tuulia
11.11. Altman: Pitkät jäähyväiset
18.11. Whale: Frankensteinin morsian
25.11. Truffaut: Mies joka rakasti naisia
2.12. Welles: V niin kuin väärennös

1977
kevätsarja
Lotianu: Lautaarit
Kalatozov: Kurjet lentävät
Roeg: Kauhunkierre
Clouzot: Pirulliset
Hiller: Pinna piukalla
Keaton: Kenraali
Lang: Metropolis
Bergholm: Marja pieni
Wajda: Tuhkaa
Jancsó: Kotiinpaluu
Polanski: Mikä?
Chabrol: Pimeä kuilu

Domino la 16.30
3.9. Bresson: Pyöreän pöydän ritarit
10.9. Truffaut: Englantilaiset naiset
17.9. von Stroheim: Ahneus
24.9. Polanski: Cul-de-sac – Umpikuja
1.10. Sjöman: Kourallinen rakkautta
8.10. Olmi: Tietty päivä
15.10. Menzel: Tarkoin vartioidut junat
22.10. Murnau: Viimeinen mies
29.10. Paradzhanov: Menneitten sukupolvien varjot
12.11. Wicki: Silta
19.11. Chytilová: Tuhatkaunokit
26.11. Altman: Varkaita kuten me

24.10. Gad: Jenny-parka
& Chaplin: Chaplin merimiehenä
& Borowczyk: Renaissance

1976
18.1. Skolimowski: Hyväilysi kosketus
1.2. Eisenstein: Panssarilaiva Potemkin
15.2. Wajda: Koivikko
29.2. (12.00) Resnais: Stavisky – ihana lurjus
14.3. Renoir Pelin säännöt
28.3. Solntseva: Liekehtivän taivaan alla
11.4. (12.00) Kazan: Viva Zapata
9.5. (12.00) Antonioni: Punainen erämaa

11.9. Fuller: Alamaailma
18.9. Forman: Taking-Off
25.9. Nichols: Me sotasankarit
2.10. Jarva: Kun taivas putoaa
9.10. Malle: Rakas sydän
16.10. Fuller: Shokkikäytävä
23.10. Dovzhenko: Maa
30.10. Lotianu: Punaiset niityt
13.11. Bergman: Sudenhetki
20.11. Bellocchio: Isän nimeen
27.11. Halldoff: Firman juhlat
4.12. Truffaut: Fahrenheit 451

1975
12.30, sarja otsikolla "Realismi länsimaisessa elokuvassa"
2.2. Losey: Laiton kaupunki
16.2. Ritt: Helvetin esikartano
2.3. Sjöman: Onnelliset paskiaiset
16.3. Coppola: Sadeihmisiä
13.4. Kivikoski: Laukaus tehtaalla
27.4. Huston: Fat City – kova kaupunki
4.5. Jarva: Yhden miehen sota

14.9. Wajda: Häät
28.9. Fellini: Klovnit – onnellisten maailma
12.10. Renoir: Boudu – eli miten välttyä hukkumasta
26.10. Truffaut: Isin tyttö
9.11. Murnau: Tabu – kiellettyä rakkautta
23.11. Shengelaja: Iloiset hupsut
7.12. McCarey: Neljä naurettavaa naapuria

1974
Boston su 14.30, kevätsarja "tieteiselokuvat"
Vadim: Barbarella
Wise: Andromeda uhkaa
Dunning: Keltainen sukellusvene
Kubrick: 2001 avaruusseikkailu
Romm: Vuoden yhdeksän päivää
Wilde: Ei ruohonkorttakaan

Boston la 16.30
21.9. Chabrol: Teurastaja
5.10. Petri: Epäilyksen yläpuolella
19.10. Franju: Judex
9.11. Bobrovski: Mies ilman passia
23.11. Sautet: Rikolliset
30.11. Ray: He elävät öisin

1973
Boston su 14.30
4.2. Mulligan: Hiipivä kuu
18.2. Greene: Paljastavat valokuvat
4.3. Pollack: Ammutaanhan hevosiakin
18.3. Melville: Ajojahti
1.4. Losey: Kirotut
15.4. Truffaut: Morsian pukeutui mustaan

syyssarja, Boston su 14.30
30.9. (14.15) Ford: Etsijät
14.10. Eisenstein: Iivana Julma I
28.10. Eisenstein: Iivana Julma II
4.11. (13.30) Kazan: America, America
18.11. Williams: Vallankumouksellinen
2.12. Tarkovski: Ei paluuta

1972
Boston su 14.30
23.1. Welles: Kuolematon tarina
6.2. Pasolini, Visconti, ym.: Nykypäivän noitia
20.2. Paradzhanov: Menneitten sukupolvien varjot
12.3. (klo 14) Hitchcock: Marnie – vaarallisella tiellä
26.3. Petri: Mafian merkitsemä
23.4. Donskoi: Kylän opettajatar

1971
Boston su 14.30
3.10. Jancsó: Vapauden tuulia
17.10. Losey: Laiton kaupunki
& Eisenstein: Aleksanteri Nevski
31.10. Troell: Ole dole doff
21.11. Buñuel: El, salattu totuus
5.12 Kiinalainen elokuva (?)

1970
Kino-Ritz la 16.30
31.1. Ford: Seitsemän naista
7.2. Sirk: Salzburgin rakastavaiset
14.2. (16.15) Forbes: Lukittujen ovien takana
21.2. (16.15) Richardson: Rakastettu – kaivattu
28.2. Simmons: Aamulla kello 4
7.3. Melville: Kiusaus
14.3. Zeman: Salaisuuksien saari
21.3. (16.15) Sidney: Kolme muskettisoturia
4.4. Donen: Rakastunut Pariisissa
11.4. (16.15) Coe: Narri tuhannesta
18.4. Sanders: Varjoja auringossa
25.4. Siodmak: Tappajat
9.5. (16.15) Smight: Kolmas päivä

1969
Kino-Ritz la 16.30
1.2. (16.00) Brook: Jean-Paul Marat'n vaino ja murha
8.2. (16.00) Vaala: Sysmäläinen
& Jarva: Nainen yhteiskunta
15.2. (16.00) Ozu: Tokyo Story
22.2. Honda: Vetyihminen
1.3. (16.00) Kurosawa: Seitsemän samuraita
8.3. Kinusaga: Helvetin portti
15.3. Nortimo: Rovaniemen markkinoilla
22.3. Lang: Tri Mabuse – ihmispeto
29.3. Lang: Tri Mabuse – rikosten pyörteissä
12.4. Bava: Himotappaja
19.4. Renoir: Tri Cordelierin testamentti
26.4. (16.00) Romm: Arkipäivän fasismi
3.5. Barnet: Ukraina

Kino-Ritz la 16.30
27.9. (16.00) Dreyer: Sana
4.10. Skolimowski: Irrallinen
11.10. Lelouch: Tyttö ja gangsterit
18.10. Kirsh: Noiduttu katse
25.10. Daves: Carnaby Streetin tytöt
8.11. Petrov: Pietari Suuri
15.11. Owen: Miksi hylkäsitte minut?
22.11. (16.15) Pollack: Tyttö oli jokaisen
& (22.30) Gist: Helvetissä tavataan kultaseni
23.11. (12.30) Coppola: Olet jo iso poika
29.11. Cukor: Kamelianainen
5.12. Gannaway: Voittamaton Colt 44
13.12. Dreyer: Jeanne d'Arcin kärsimys

1968

1967
28.1. Penn: Ihmeidentekijä
31.1. (Turun tyttölyseo) Polanski: Veitsi vedessä
4.2. Visconti: Senso
11.2. Welles: Nainen Shanghaista
18.2. Cornfield: Painajainen
25.2. Mankiewicz: Paljasjalkakreivitär
4.3. Donen & Abbot: Pyjamaleikki
11.3. Bartlett: Lainvalvojana lännessä
18.3. Ophuls: Lola Montes
1.4. Carnett: Seitsemän syntistä
4.4. (Boston) Paul Grimault esitteli piirrettyjä elokuvia
8.4. Schaffner: Paras mies voittaa
15.4. Siegel: Hirtetty mies
22.4. Melville: Le Doulos
29.4. Corman: Korppi

Kino-Ritz la 16.30
23.9. Hitchcock: Epäilyksen varjo
30.9. Forman: Musta Pekka
7.10. (16.00) Preminger: Myrskyä Washingtonissa
14.10. Dassin: Suurkaupungin laki
21.10. (16.00) Rossen: Lilith
28.10. Donskoi: Kultaiset kahleet
3.11. Dwan: Rauhaton Texas
11.11. Donen: Seitsemän veljeksen morsiamet
18.11. (16.00) Anderson: Miehen hinta
25.11. (16.00) Rosi: Rättikauppiaat
2.12. Arnold: Peto kulkee yöllä
9.12. Cocteau: Kauheat vanhemmat
16.12. Jarva: Kaupungissa on tulevaisuus
& Roach: Kaksi kulkuria

1966
22.1. Petri: Murhaaja saapuu
29.1. von Sternberg: Uhkapeliä Shanghaissa
5.2. Carné: Sumujen laituri
12.2. Richardson: Kaikista kapinallisin
19.2. Murnau: Viimeinen mies
& Metzer: Uberfall
26.2. Wendkos: Karkurin kasvot
& Lassalle: Children's Corner
5.3. Lean: Lyhyt onni
& Jennings: Listen to Britain
12.3. Kershner: En tahdo kuolla
15.3. (Turun Urheiluliiton kerho) Siodmak, Ulmer, ym.: Menschen am Sonntag
19.3. Leenhardt: Kesäistä leikkiä
26.3. Hawks: Syvä uni
2.4. Lang Metropolis
16.4. Ophuls: Kirje tuntemattomalta naiselta
& Sucksdorff: Gryning
23.4. Miller: Sardiinimysteerio

24.9. Malle: Enkeli vai paholainen
1.10. Hitchcock: Varkaitten paratiisi
8.10. Corman: Terrorin vallassa
15.10. Singer: Suljettujen silmien takana
22.10. Ophuls: Liebelei
& Clair: Entr'acte
29.10. Claxton: Lainsuojattoman laki
1.11. (Turun Urheiluliiton kerho) Griffith: Intolerance
4.11. Alexandrov: Volga
12.11. Rossellini: Uskottomuus
19.11. Wilson: Häikäilemätön sukupolvi
26.11. Forst: Bel-Ami
28.11. (Puolalan yhteislyseo) Kolme lyhytelokuvaa: 
- Murphy: Black and Tan
- Koenig & Kroitor: Lonely Boy 
- Lambart & McLaren: Begone Dull Care
3.12. Wendkos: Paholaisen agentti
10.12. Curtiz: Casablanca
17.12. Wyler: Mrs. Miniver

1965
25.9. Tati: Riemuloma Rivieralla
2.10. de Sica: Polkupyörävaras
9.10. Clayton: Kauhujen linna
16.10. Lerner: Pelon kaupunki
23.10. Carné: Paratiisin lapset
30.10. Stern: Jazzin juhlaa
5.11. Losey: Laiton kaupunki
13.11. Eisenstein: Lakko
20.11. Singer: Elokuun kylmä tuuli
27.11. Eisenstein: Lokakuu
4.12. Cassavetes: Hämärän lapset
11.12. Eisenstein: Aleksanteri Nevski
18.12. Laurel & Hardy: Hei hulinaa

1964
Kino-Ritz la 16.30
19.9. Fellini: Huijarit
26.9. Tati: Lystikäs kirjeenkantaja
3.10. Heifetz: Nainen rannalta
10.10. Rossen: Verta ja kultaa
17.10. Vertov: Ihminen elokuvakameran kanssa
& Dovzhenko: Maa
24.10. Buñuel: Neitsytsaari
30.10. Olmi: Paikka nuorelle miehelle
7.11. Bolognini: Syntinen päivä
14.11. Mulligan: Pelon vanki
21.11. Reisz: Lauantai-illasta sunnuntaiaamuun
28.11. Losey: Mustalaistyttö ja herrasmies
5.12. Harvey: Helvetilliset
12.12. Franju: Valokeila murhaajaan

1963
19.1. Feyder: Herttua etsii yösijaa
26.1. Wiene: Tohtori Caligarin kabinetti
9.2. Duvivier: Paniikki
23.2. Clouzot: Picasso – arvoitus
9.3. Kurosawa: Rahomon – paholaisen portti
23.3. Kassila: Varsovan laulu
6.4. Lattuada: Päällystakki
20.4. Dreyer: Sana
28.4. Palitsch & Wekwerth: Barbara Peloton
4.5. Clair: Noita tahtoo naimisiin

"Yleislinja"
14.9. Buñuel: Veri kuohuu
21.9. Welles: Muukalainen katosi
5.10. de Sica: Viattomat
19.10. Ford: Musta kersantti
26.10. Pudovkin: Myrsky yli Aasian
9.11. Rossellini: Saksa vuonna nolla
23.11. Wolf: Poljettu tähti
30.11. Tapiovaara: Miehen tie
14.12. Autant-Lara: Yön kuningatar

"Erikoislinja"
28.9. Dmytryk: Oikeutettu kosto
12.10. Lerner: Vihan vallassa
1.11. Mackendrick: Menestyksen huuma
16.11. Kazan: Pakokauhun vallassa
7.12. Rogosin: Kadun orjat


1962
20.1. Mackendrick: Naisentappajat
27.1. Huston: Afrikan aarre
10.2. Clair: Haaveiden kuja
24.2. Carné: Rakkauden karuselli
10.3. Antonioni: Pikku ystävättäriä
24.3. Pabst: Mies ja synti
31.3. Camerini: Autovaras
7.4. Witikka: Mies tältä tähdeltä
14.4. Segel & Kulidzhanov: Julkisivun takana
5.5. Wajda: Kanal – kirottujen tie

22.9. Castellani: Näin rakastavat nuoret
29.9. Maselli: Hehkuva tuli
13.10. Jutkevitsh: Kultainen haarniska
10.11. Becker: Vastanaineet
17.11. Antonioni: Kaipuun punainen hetki
24.11. Kubrick: Kunnian polut
8.12. Laine: Niskavuoren Heta
15.12. Fábri: Pieni karuselli

1961
21.1. Chaplin: Kaupungin valot
4.2. Kazan: Kasvot väkijoukossa
18.2. Mann: Poikamiesilta
& Haanstra: Hollannin peili
4.3. Eisenstein: Iivana Julma II
& Williams: Pieni saari
11.3. Lamorisse: Punainen ilmapallo
& Welles: The Magnificent Ambersons
25.3. Pudovkin: Äiti
8.4. Cayatte: Hiipivät askeleet
22.4. Eisenstein: Lokakuu
6.5. Lang: Villin lännen villikissa

16.9. Kazan: Nukkevaimo
23.9. Olivier: Richard III
7.10. Halas & Batchelor: Eläinten kapina
14.10. Fehér: Pieni seikkailu
28.10. Becker: Älkää koskeko
11.11. Lang: Punainen katu
25.11. Welles: Pahan kosketus
2.12. Fellini: Cabirian yöt
9.12. Laurel & Hardy: Sankarialokkaat juhlatuulella

1960
23.1. Hitchcock: ... mutta kuka murhasi Harryn
30.1. Anderson: 1984
& Chaplin: Work
13.2. Becker: Hirsipuukatu
& Chaplin: One Night Out
27.2. Ekk: Passi elämään
12.3. Bardem: Polkupyöräilijän kuolema
26.3. Crichton: Varastin miljoonan
9.4. Blomberg: Kun on tunteet
14.4. "Puolalaisia kokeilufilmejä":
Makarczynski: Elämä on ihanaa
Polanski: Kaksi miestä ja kaappi
- Bielinska & Haupe: Vahdinvaihto
- Konwicki & Laskowski: Kesän viimeinen päivä
- Lenica & Borowczyk: Talo
- Lomnicki: Vanhojen naisten talo
23.4. Milestone: He vaelsivat auringossa
7.5. Rossellini: Rooma – avoin kaupunki

24.9. Lumet: Valamiesten ratkaisu
1.10. Kozintsev: Don Quijote
8.10. Bergman: Naisten unelmia
22.10. Cacoyannis: Stella
5.11. Vidor: Suuri paraati
19.11. Fitzmaurice: Sheikin poika
26.11. Sjöström: Pohjanmyrsky
3.12. Lang: Nainen kuussa
& Reisz: We Are the Lambeth Boys

1959
10.1. Bergman: Viettelysten ilta
24.1. Lang: M – kaupunki etsii murhaajaa
7.2. Hitchcock: 39 askelta
21.2. Kassila: Radio tekee murron
7.3. Fernandez: Verkko
21.3. Eisenstein: Lakko
22.3. (Kino-Turku) Blomberg: Valkoinen peura
4.4. Clément: Kielletyt leikit
18.4. Samsonov: Liian nuori vaimoksi
2.5. Autant-Lara: Sadan murhan majatalo

19.9. Mann: Tule takaisin, pikku Sheba
26.9. Cayatte: Ennen vedenpaisumusta
10.10. Duvivier: Henrietten juhlat
24.10. Kassila: Elokuu
& 600 metrin värijakso Eisensteinin Iivana Julma II:sta
7.11. Castellani: Kahdella pennillä toiveita
21.11. Dickinson: Salainen asiamies
& Suomessa alunperin leikattu osa Kurosawan Seitsemästä samuraista
5.12. Jutkevitsh: Othello
12.12. Bergman: Rakkauden oppitunti

1958
1.2. Wajda: Sukupolvi
29.3. Ray: Pather panchali
26.4. Duvivier: Pepe le Moko

4.10. Clair: Yön kaunottaret
18.10. Eisenstein: Iivana Julma
31.10. Cocteau: Kaunotar ja hirviö
8.11. Rowland: Tohtori T:n 5000 sormea
15.11. Flaherty: Aran-saaren mies
29.11. Wellman: Tähti on syntynyt
13.12. Rogosin: Kadun orjat

1957
(?) Staudte: Alamainen
12.11. (?) Vidor: Suuri paraati
19.11. Sjöström: The Wind
26.11. Lang: Frau im Mond
3.12. Fitzmaurice: Sheikin poika

1956

1955

1954

1953

1952